Airbus akciju vērtība arvien krītas, jo aviācijas un kosmosa ražotājs samazināja peļņas un ražošanas prognozi, raksta Euronews.
Airbus akcijas otrdien nokritās par 9,5 % pēc tam, kad Eiropas lielākais lidmašīnu ražotājs nāca klajā ar neplānotu paziņojumu, samazinot savas prognozes 2024. gadam.
Koncerns sagaida, ka šogad piegādās 770 komerciālās lidmašīnas, salīdzinot ar iepriekš prognozētajiem 880. Airbus ir pārcēlis mērķi saražot 75 A320 ģimenes lidmašīnas mēnesī no 2026. uz 2027. gadu. Turklāt tā ir nolēmusi 2024. gada pirmajā pusgadā reģistrēt izdevumus aptuveni 0,9 miljardu eiro apmērā saistībā ar riskiem, kas saistīti ar dažām telekomunikāciju, navigācijas un novērošanas programmām. Tā ir arī samazinājusi brīvās naudas plūsmas prognozi līdz 3,5 miljardiem euro no iepriekš paredzētajiem 4,0 miljardiem euro.
Airbus paziņoja, ka komerciālo lidmašīnu nodaļa “saskaras ar pastāvīgām specifiskām piegādes ķēdes problēmām, galvenokārt dzinēju, aerostruktūras un salona aprīkojuma jomā”. Atjauninātajā prognozē lēsts, ka peļņa būs 5,5 miljardi euro, kas ir mazāk nekā iepriekš prognozētais diapazons no 6,5 līdz 7 miljardiem euro. Tas nozīmē gada pieaugumu 5 % apmērā, kas ir zemāks par iepriekš prognozētajiem 7 % 2024. gadam.
Lai gan nozarei nav pieprasījuma problēmu, kopš 2020. gada aviācijas nozare ir saskārusies ar grūtībām, jo piegādes ķēde ir traucēta. Šajā periodā ievērojami cieta automobiļu un lidmašīnu dzinēju un daļu ražotāji.
Saskaņā ar The Air Current ziņojumu līdz 2020. gada vidum ekspluatācijā esošo komerciālo dzinēju skaits samazinājās līdz 41 000, kas ir trešdaļa no 2019. gada skaita. Piegādes ķēdes problēma ir pastāvējusi gadiem ilgi. Pagājušajā gadā Ņujorkā notikušajā ikgadējā JetNet iQ samitā vairāki nozares profesionāļi pauda bažas par remonta iespēju trūkumu, jo šī problēma palielina spiedienu uz jaunu daļu piegādi.
Ne tikai Airbus, bet arī tā konkurents Boeing saskaras ar tām pašām problēmām. Amerikāņu lidmašīnu ražotājs pēdējo gadu laikā ir saskāries ar vairākiem nopietniem incidentiem, kas saistīti ar 737 lidmašīnu mehāniskiem defektiem. Boeing ir risinājis sarunas ar amerikāņu aeronavigācijas konstrukciju piegādātāju AeroSystems, lai iegādātos šo ražotāju, maksājot skaidru naudu, ar mērķi uzlabot tā detaļu drošību un kvalitāti. Tomēr darījums var novest pie tā, ka dažas no tā ražotnēm tiks nodotas Airbus.
Airbus akciju kritums ir oficiāli izraisījis to tehnisko korekciju. Tās akciju cenas ir kritušās pēdējos trīs mēnešus pēc tam, kad marta beigās bija sasniegušas visu laiku augstāko līmeni, un otrdienas tirgus slēgšanas brīdī tās samazinājās par aptuveni 22 % līdz 134,70 euro par akciju. Akciju tirgos 20 % kritums tiek definēts kā tehniska korekcija.
Aprīlī aerokosmiskais gigants ziņoja par pirmā ceturkšņa peļņu, kas neatbilda tirgus gaidām, un darbības peļņa bija 577 miljoni eiro, kas ir par 25 % mazāk nekā pirms gada. Airbus arī paziņoja, ka šogad pieņems darbā 10 000 jaunu darbinieku, tādējādi pirmo reizi palielinot darbinieku skaitu virs 150 000. Tā brīvā naudas plūsma samazinājās par 1,8 miljardiem eiro, galvenokārt atspoguļojot plānoto krājumu palielināšanu, kas radusies, īstenojot dažādu programmu paplašināšanu”. Tomēr analītiķi gaidīja peļņu 789 miljonu euro apmērā un naudas plūsmas samazinājumu 1,3 miljardu euro apmērā.
Pozitīvi ir tas, ka Airbus līdz 2028. gadam palielina A350 reaktīvo lidmašīnu ražošanu līdz 12 vienībām mēnesī, ņemot vērā optimistiskās pasūtījumu prognozes.